Świąteczny torcik makowy z wiśniami
Świąteczny torcik w wersji bezglutenowej. Składa się z dwóch biszkoptowych blatów makowych, przełożonych konfiturą wiśniową oraz masą z palonej białej czekolady, pomiędzy którą znajduje się żelka wiśniowa. Wierzch tortu to bita śmietana ozdobiona suchym makiem oraz grysem z wiśni liofilizowanych.
Biszkopt makowy został wykonany z mąki migdałowej z dodatkiem wiórków kokosowych, dzięki temu jest bezglutenowy. Masa to tylko 3 składniki - serek mascarpone, śmietanka kremówka oraz biała czekolada, którą wcześniej należy lekko podpiec w piekarniku, by zyskała karmelowy kolor i smak. Całość dopełnia żelka przygotowana z wiśni mrożonych oraz galaretki, która przełamuje karmelowy smak masy i wprowadza element orzeźwienia.
Wszystkie składniki tortu komponują się idealnie, dzięki temu smakuje on znakomicie i nie jest przesłodzony. Idealny wypiek na świąteczny stół, który zachwyci gości swoim wyjątkowym smakiem.Składniki:
Biszkopt makowy:
- 9 białek
- 5 żółtek
- 2/3 szklanki cukru
- 100 g maku
- 100 g wiórków kokosowych
- 150 g mąki migdałowej (mielonych migdałów)
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
Masa z palonej białej czekolady:
- 300 g białej czekolady
- 500 g mascarpone
- 400 ml śmietanki 30%
Żelka wiśniowa:
- 450 g wiśni mrożonych
- 50 ml wody
- 1 galaretka wiśniowa
Bita śmietana:
- 330 ml śmietanki 30%
- 2 łyżki cukru pudru
Dodatkowo:
- mały słoik konfitury wiśniowej (ok. 220 g)
- 1 łyżeczka maku
- 2 łyżki wiśni liofilizowanych (grys)
Wykonanie:
Biszkopt makowy:
W misce mieszamy mąkę migdałową (zmielone na miałko migdały blanszowane) z wiórkami kokosowymi, makiem i proszkiem do pieczenia.W drugiej misce białka ze szczyptą soli ubijamy mikserem na sztywną pianę, dodają po 1 łyżce cukru. Następną łyżkę cukru dodajemy dopiero, gdy poprzedni cukier się rozpuści. Do lśniącej piany z białek dodajemy żółtko i miksujemy krótko, tylko do połączenia składników. Na końcu dodajemy porcjami wymieszane składniki suche i mieszamy wszystko delikatnie łyżką drewnianą lub szpatułką.
Masę wykładamy do tortownicy (średnica 24 cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 170 stopni i pieczemy około 20-25 min. Studzimy na kratce. Następnie ścinamy wierzch biszkopta.
Żelka wiśniowa:
Wiśnie wrzucamy do garnka, dodajemy wodę i gotujemy, aż rozmiękną. Następnie zdejmujemy z ognia i blendujemy na gładki mus.Do gorącego musu wiśniowego dodajemy sypką galaretkę i cały czas mieszamy, aż galaretka rozpuści się. Studzimy.
Zimny mus wiśniowy przelewamy do tortownicy (średnica 22-24 cm) wyłożonej folią spożywczą - folię wykładamy na dno oraz boki tortownicy. Wkładamy do lodówki do momentu całkowitego stężenia.
Masa z palonej białej czekolady:
Czekoladę białą drobno siekamy i wykładamy na dużej blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 140 stopni i pieczemy około 10-12 min., aż czekolada zbrązowieje. Uważamy jednak, by nie spalić czekolady.W rondelku podrzewamy śmietankę kremówką - nie zagotowujemy.
W gorącej śmietance rozpuszczamy paloną białą czekoladę. Mieszamy do całkowitego rozpuszczenia. Studzimy i wkładamy do lodówki najlepiej na całą noc.
Do mocno schłodzonej śmietanki z czekoladą dodajemy serek mascarpone i miksujemy do momentu powstania sztywnej masy.
Bita śmietana:
Zimną śmietankę kremówkę razem z cukrem pudrem ubijamy mikserem na sztywną masę.Składanie tortu:
Biszkopt przecinamy na dwie równe części.
Dno biszkopta umieszczamy w tortownicy której się piekł. Na dnie rozsmarowujemy konfiturę wiśniową i wykładamy połowę masy z palonej białej czekolady. Na masie umieszczamy żelkę wiśniową, a na żelkę wykładamy drugą połowę masy z palonej białej czekolady. Przykrywamy drugim blatem biszkoptowym. Na wierzch wykładamy bitą śmietanę. Dekorujemy suchym makiem oraz grysem z wiśni liofilizowanych.
Wkładamy do lodówki na kilka godzin, a najlepiejn na całą noc.
Nigdy takiego nie robiłam. Rewelacyjny jest
OdpowiedzUsuńBardzo smakowity torcik. Może być ozdobą świątecznego stołu. :)
OdpowiedzUsuńtermoobieg czy tylko góra doł
OdpowiedzUsuńGóra dół, gdy używam termoobiegu to zawsze to zaznaczam w przepisie :)
UsuńNie robiłam jeszcze tortu na święta. Taka wersja z makiem jest świetna
OdpowiedzUsuńzjawiskowo wygląda.
OdpowiedzUsuńJakiego maku użyć trzeba ??
OdpowiedzUsuńMak w całości, nie mielony
UsuńCzy można też zrobić w kwadratowej blaszce?
OdpowiedzUsuńTak, można, ale jeżeli jest to blaszka 24x24 cm to trzeba zwiększyć ilość składników około 30%
UsuńCzy ktoś go robił? Czas pieczenia jest zdecydowanie zaniżony. Po 25 minutach był kompletnie nieupierzony biszkopt.
OdpowiedzUsuń