Jak działa szynkowar?

Uwielbiasz dobrej jakości domowe wędliny? Chcesz dowiedzieć się jak łatwo przygotować soczystą szynkę, karkówkę lub golonkę? Szynkowar to urządzenie, którego potrzebujesz. Opowiemy, jak działa i do czego możesz go użyć.


Co to jest szynkowar?

Szynkowar jest metalowym urządzeniem kuchennym przeznaczonym do parzenia wszelkiego rodzaju wyrobów mięsnych. Jak sama nazwa wskazuje, przyrządzisz w nim szynkę, ale również golonkę, mielonkę, rolady, karkówkę czy kurczaka. Jest to przyjazne urządzenie do eksperymentów kulinarnych i poszukiwań nowych, ciekawych smaków.

Materiał, z jakiego zbudowany jest szynkowar, musi być wysokiej jakości i być odpornym na działanie wysokich temperatur. Naczynie ma najczęściej kształt owalny, ale również może być prostokątem. 

Szynkowar pomoże Ci przygotować zdrowe, delikatne mięso. Jest to zdecydowanie lepsza i zdrowsza opcja od wędlin dostępnych w sklepach. Mięso przed umieszczeniem w urządzeniu przyprawiasz tylko naturalnymi składnikami, więc masz pewność co do jego jakości. Przyrządzona w ten sposób wędlina, może służyć jako główne danie obiadowe, ale również jako smaczny, zdrowy dodatek do kanapek.


Jak działa i jak używać szynkowaru?

Przygotowanie mięsa w szynkowarze jest bardzo łatwe. Pierwszym najważniejszym krokiem jest odpowiednie przyrządzenie mięsa do parzenia go w urządzeniu. Mięso powinno być dobrze przyprawione i zamarynowane. W zależności od Twoich preferencji i rodzaju mięsa użyjesz do tego celu różnego rodzaju przypraw. Proces marynowania powinien trwać około 24 godzin. Są przepisy, które sugerują marynowanie karkówki w solance nawet 3 i więcej dni. 

Szynkowary zwykle mogą jednorazowo pomieścić od 1 do 2,5 kg mięsa. Przygotowując odpowiedni kawałek, musisz wziąć pod uwagę, której wersji szynkowaru używasz. Po zamarynowaniu należy umieścić mięso w szynkowarze, do którego wcześniej został włożony specjalny woreczek separacyjny.

Szynkowar wyposażony jest w specjalną sprężynę. Dzięki niej dociśniesz mięso, aby miało zwartą konsystencję. Dotyczy to zwłaszcza wędlin wykonywanych z mięsa mielonego. Czasami mieszanina mięsa i przypraw jest od razu umieszczana w szynkowarze i umieszcza się go w lodówce, a proces parzenia następuje po 2-3 dniach. Po umieszczeniu mięsa w szynkowarze i zamknięciu go, urządzenie wkładamy do garnka z wodą, w którym całość podgrzewamy. 

Warto oprócz szynkowaru zaopatrzyć się w cały zestaw do przygotowania wędliny. Dobrej jakości szynkowar lub szynkowar  z płaszczem wodnym posiada w swoim asortymencie internetowy sklep masarski Nomart.pl. Warto sprawdzić ich ofertę!


Do czego może Ci się przydać szynkowar?

Dzięki temu niewielkiemu urządzeniu przygotujesz:

  • szynkę drobiową
  • szynkę wieprzową
  • pierś z indyka
  • karkówkę
  • schab
  • rolady mięsne
  • pasztety
  • golonki
  • kiełbasy
  • mielonki

Aby przygotowywane mięso nie było zbyt suche lub surowe, należy produkty parzyć w odpowiedniej temperaturze. Powinna ona być kontrolowana przez cały okres parzenia. Odpowiednią temperaturę możesz kontrolować dzięki termometrowi, który zazwyczaj dołączony jest do szynkowaru. Optymalna temperatura wody do parzenia szynki zwykle powinna zamykać się w przedziale 75-80 stopni C. Utrzymując taki zakres, będziesz mieć pewność, że mięso będzie soczyste i smaczne. Czas parzenia wynosi 1,5-2 godziny lub dłużej przy większych szynkowarach. Ważna jest kontrola temperatury, aby nie doprowadzić wody do wrzenia. Po tym czasie należy szynkowar schłodzić w zimnej wodzie, a następnie w lodówce. Po schodzeniu wędlina jest gotowa do podania. 

Szynkowar to wiele możliwości. Warto zaopatrzyć się w książkę opisującą jego zastosowanie, a potem to już tylko wyobraźnia będzie ograniczeniem.

* Wpis sponsorowany/Artykuł zewnętrzny

Komentarze

  1. Świetne. Ciekawe czy u mnie by się sprawdził

    OdpowiedzUsuń
  2. Idealny do domowego użytku. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Nigdy nie robiłam domowych wędlin chętnie bym wypróbowała

    OdpowiedzUsuń
  4. Przydatny sprzęt dla kogoś kto lubi robić domową wędlinę. :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Aż mi głupio nie wiedziałam że jest coś takiego jak szynkowar

    OdpowiedzUsuń
  6. Niezwykle proste w użyciu, a końcowy efekt, może powalić na kolana. Moim zdaniem największą zaletą tego urządzenia jest fakt, że można go używać, właściwie wszędzie gdzie jest woda i źródło ciepła.

    OdpowiedzUsuń
  7. Moja mama miała taki w domu. Zawsze się sprawdzał i szynka była przepyszna!

    OdpowiedzUsuń
  8. Moja mama miała taki w domu. Zawsze się sprawdzał. Szynka była przepyszna!

    OdpowiedzUsuń
  9. Fajne takie urządzenie. Nigdy nie słyszałam o czymś takim

    OdpowiedzUsuń
  10. Fajnie by było mieć w domu takie urządzenie

    OdpowiedzUsuń
  11. Mam małe doświadczenie z szynkowarem. Ciekawe urządzenie. Jak ktoś lubi robić własne wędlinki bez wędzenia itd. to jest to świetna sprawa. Jednak wymaga pewnego doświadczenia. Mi niestety wędliny wychodzą nieco suche (szynka), a mielonki to już całkowicie twarde. Może receptura niedoskonała, może za mało tłuszczu. Nie wiem. Być może surowiec powinien być lepszy, a z tym dzisiaj nie jest łatwo.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Printfriendly

Copyright © Kuchnia MagdaLeny