Wiosna na talerzu – nowalijki i wiosenne ciasta

Wiosna to czas, kiedy w sklepach pojawiają się nowalijki. Niezwykle chętnie kupujemy chrupiące rzodkiewki, soczyście zielony szczypiorek i okrągłe pomidorki z nadzieją, że dostarczą nam wielu cennych witamin i minerałów. Czy aby na pewno tak jest? Dowiedz się, czy warto jeść nowalijki oraz poznaj przepisy na najlepsze wiosenne desery.



Zadbaj o siebie na wiosnę


Wiosną wielu z nas chce zadbać o swój organizm i wzmocnić go po jesieni oraz zimie. Nie ma złego momentu na dbanie o siebie, więc jeśli czujesz potrzebę zmiany stylu życia i sposobu odżywiania się, zacznij już dziś.

Zadbaj o codzienną aktywność fizyczną. Nie musisz rozpoczynać forsujących treningów na siłowni – regularne spacery wystarczą. Budząca się do życia przyroda oraz dłuższe, cieplejsze dni sprawią, że z przyjemnością spędzisz czas na świeżym powietrzu, a spacerowanie stanie się miłym wiosennym rytuałem. 

Na wiosnę zadbaj także o nawodnienie organizmu. Pamiętaj, by codziennie pić przynajmniej 1,5 l niegazowanej wody mineralnej. Dobrym pomysłem jest kupno bidonu albo butelki wielorazowej, które pomogą kontrolować ilość przyjmowanych każdego dnia płynów. 

Dbając o siebie, warto także wzbogacić swoją dietę o świeże owoce i warzywa. Wiosna to dobry moment, ponieważ w sprzedaży pojawiają się wiosenne warzywa, czyli nowalijki.



Nowalijki, czyli długo wyczekiwane wiosenne warzywa


Wiosną chętnie sięgamy po nowalijki myśląc, że to one pomogą nam w regeneracji organizmu po długiej zimie.

Świeże warzywa i owoce powinny gościć w naszej diecie przez cały rok, dlatego jak najbardziej warto je jeść, ale wiosenne warzywa niestety nie zawsze są zdrowe. Sposobem na głód świeżych jarzyn jest ich samodzielna uprawa, do której nie trzeba ogrodu czy wielkiej przestrzeni.

Zobacz także: Dlaczego należy uważać na nowalijki?

Jeśli zależy Ci na zdrowym odżywianiu, nie rezygnuj zupełnie z nowalijek. Spróbuj jednak zachować umiar oraz, w miarę możliwości, uprawiaj je samodzielnie. Wbrew pozorom nie potrzebujesz do tego ogródka czy przepastnej szklarni. Wystarczy parapet w małym mieszkaniu lub… blat kuchenny. 

Jeśli lubisz nowalijki, postaw na kiełki oraz na wiosenne warzywa, które można uprawiać w doniczce. W przypadku kiełków, warto eksperymentować – ich uprawa jest banalnie prosta. Jeśli chcesz wyhodować kiełki samodzielnie, możesz kupić kiełkownicę lub wykorzystać niepotrzebny słoik. Oba sposoby uprawy są skuteczne. 

Jeśli zaś chcesz uprawiać warzywa w doniczce (na balkonie i w domu), wybierz rzodkiewki oraz różnego rodzaju sałaty. Z powodzeniem możesz także hodować zioła, np. szczypiorek, który świetnie sprawdzi się jako dodatek do śniadaniowego twarożku. 
W domu można także uprawiać pomidorki oraz papryczki. Oczywiście wiosenne warzywa hodowane w mieszkaniu nie są tak dorodne jak te z ogródka, ale z pewnością są zdrowsze od tych kupowanych w sklepach, dlatego warto spróbować domowej uprawy. 

Jeśli masz ochotę na świeże warzywa, nie musisz oczywiście rezygnować z kupowania ich w sklepie. Staraj się jednak wybierać je rozważnie i nie przesadzaj z ilością.

Pamiętaj, że z każdym tygodniem warzywa będą coraz lepsze – coraz cieplejsze dni oraz więcej słońca sprawią, że uprawa jarzyn będzie możliwa nie tylko w szklarniach i nie tylko przy pomocy dużej ilości nawozów oraz środków ochrony roślin.

Placek wiosenny – który smakuje najlepiej?


Dbając o siebie, nie zapominaj także o drobnych przyjemnościach. Jedną z nich może być upieczenie pysznego ciasta wiosennego, które będzie wspaniałym dodatkiem do porannej kawy. 
O tej porze roku warto wybierać lekkie placki, z niewielką ilością cukru. Dobrym pomysłem jest także przygotowywanie ciast oraz deserów bazujących na jogurcie naturalnym. Dzięki nim plan wdrożenia zdrowych nawyków żywieniowych nie ucierpi.

Idealny przepis na ciasto wiosenne to taki, który zajmuje mało czasu. Jednym z takich placków wiosennych jest ciasto tęcza.

Zobacz także: Przepis na ciasto wiosenne kolory tęczy, które zawsze się udaje

Przygotowując wiosenne desery, staraj się ograniczać ilość cukru oraz wybierać te przepisy, w których nie ma zbyt dużej ilości tłuszczu. Jeśli masz ochotę, np. na sernik, zrezygnuj z pieczenia. Pieczone serniki zawierają sporo masła, są więc ciężkie i kaloryczne. Za to serniki na zimno są nie tylko lżejsze, ale także łatwiejsze w przygotowaniu. 
Do ciast możesz dodawać pojawiające się powoli świeże owoce – dzięki nim desery będą smaczne i kolorowe.

Świetnym pomysłem na wiosenne słodkie przekąski są desery w słoiczkach. Możesz je przygotować z jogurtu naturalnego, płatków owsianych, orzechów i świeżych owoców. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie owoców mrożonych. Mrożonki są przygotowywane z owoców sezonowych, dlatego są zdrowsze niż maliny czy truskawki kupowane wczesną wiosną.




Wiosna jest świetnym momentem na zweryfikowanie swoich nawyków żywieniowych oraz na zadbanie o swoje samopoczucie. Jeśli zależy Ci na udoskonaleniu przyzwyczajeń, zadbaj o to, co każdego dnia ląduje na twoim talerzu. Codzienną porcję warzyw możesz uzupełnić, wybierając nowalijki. Pamiętaj jednak, że pierwsze wiosenne warzywa, które pojawiają się w sklepach, nie są zbyt zdrowe. Z łatwością możesz zastąpić je hodowanymi samodzielnie kiełkami. Dobrym pomysłem jest też uprawa niektórych warzyw w doniczkach.
Wbrew pozorom domowa plantacja nie jest wymagającym przedsięwzięciem. Dbając o zdrowe posiłki, nie zapominaj o drobnych przyjemnościach i od czasu do czasu pozwól sobie na ciasto wiosenne. Smacznego!



* Wpis sponsorowany/Artykuł zewnętrzny

Komentarze

  1. Wiosną jeszcze łatwiej o zdrową dietę / żywienie. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiosną jeszcze łatwiej o zdrową dietę / żywienie. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Printfriendly

Copyright © Kuchnia MagdaLeny