Murzynek budyniowy na białkach
Ciasto czekoladowe typu murzynek, przygotowane na samych białkach oraz mleku zagęszczonym niesłodzonym, z dodatkiem czekoladowego proszku budyniowego. Wychodzi mocno czekoladowe, wilgotne i nie za słodkie - jeśli lubicie naprawdę słodkie ciasta to polecam dodać więcej cukru i/lub budyń z cukrem, a polewę zrobić z mlecznej czekolady.
Konsystencję ma ciężką i zbitą - coś pomiędzy brownie a tradycyjnym murzynkiem. Jest naprawdę pyszne i myślę, że fani ciast czekoladowych będą zadowoleni :)
Dużym plusem jest też prostota i szybkość wykonania - potrzebujemy zaledwie 15 minut i ciasto ląduje w piekarniku. Poza tym takie ciacho to świetny pomysł na wykorzystanie białek, które zostają po innych wypiekach, np. pączkach czy faworkach.
- 4 białka
- 3/4 szklanki cukru
- 100 ml oleju
- 100 ml mleka zagęszczonego niesłodzonego
- 1 budyń czekoladowy bez cukru (40 g)
- 3 łyżki kakao
- 3/4 szklanki mąki pszennej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
Polewa:
- 50 g gorzkiej czekolady
- 1 czubata łyżeczka masła
Wykonanie:
Białka ze szczyptą soli ubijamy mikserem na sztywną pianę. Następnie porcjami dodajemy cukier i miksujemy, aż cukier rozpuści się, a piana stanie się lśniąca.
Do piany bardzo powoli, cienką strużką wlewamy olej oraz mleko zagęszczone. Miksujemy do połączenia składników.
W osobnej misce mieszamy ze sobą składniki suche: mąkę pszenną przesianą przez sito z kakao, proszkiem budyniowym oraz proszkiem do pieczenia.
Następnie wymieszane składniki suche dodajemy porcjami do masy i miksujemy do połączenia składników.
Masę wykładamy do keksówki (u mnie: 25 x 13 cm) wyłożonej papierem do pieczenia. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy przez około 35-40 min., do suchego patyczka.
Wyciągamy z piekarnika i studzimy na kratce.
Polewa:
W miseczce do rozpuszczania czekolady umieszczamy posiekaną czekoladę gorzką oraz masło. Miseczkę umieszczamy na rondelkiem z gotującą się wodą. Czekamy, aż czekolada roztopi się pod wpływem pary wodnej, a następnie mieszamy do połączenia składników.Gotową polewę rozpowadzamy do wierzchu wystudzonego ciasta.
Wierzch dekorujemy według uznania (u mnie są pokruszone herbatniki, z jednej strony obane czekoladą).
Komentarze
Prześlij komentarz