Chleb żytni na wodzie z kiszonych ogórków

Hitem na moim blogu jest przepis na chleb na wodzie z kiszonych ogórków, wykonany na mące pszennej. W związku z tym przepisem dostawałam od Was mnóstwo zapytań, czy ten chleb wyjdzie również na innej mące niż pszenna. Dlatego trochę poeksperymentowałam z innymi mąkami i muszę Wam powiedzieć, że na mące żytniej wychodzi rewelacyjny - nawet lepszy niż pszenny.

Chleb ma kwaskowaty smak oraz zapach, więc trzeba lubić tego typu pieczywo. Wiem, że nie każdemu przypadł on do gustu, ze względu na specyficzny smak, który nadaje woda z kiszonych ogórków. Jak dla mnie chleb trochę przypomina ten na naturalnym zakwasie.
Ważne jest, aby używać wodę, tylko i włącznie, z domowych ogórków kiszonych lub ekologicznych, gdyż w sklepach często spotyka się kiszonki sztucznie kwaszone. Taka woda z ogórków kwaszonych nie nadaje się do pieczenia, gdyż zawiera ocet oraz konserwanty i może zbyt dominować w smaku chleba.

Chleb
na mące żytniej nie rośnie tak wysoki jak na pszennej, ale ma również chrupiącą skórkę oraz miękkie i wilgotne wnętrze. U mnie w domu jest uwielbiany i robię go zawsze, gdy zostaje woda po ogórkach. Jego dużą zaletą jest również prostota wykonania - wystarczy wszystkie składniki wymieszać łyżką. Bez wyrabiania, pilnowania i przerabiania ciasta. Naszej pracy jest nie więcej niż 10 minut, później zostaje tylko czekanie....




Składniki:
  • 2 i 1/2 szklanki mąki żytniej (typ 720)
  • 20 g drożdży świeżych (7 g drożdży suchych)
  • 1/3 szklanki ciepłej wody
  • 1 niepełna szklanka wody z ogórków kiszonych
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • ziarna słonecznika (do posypania)



Wykonanie:

W ciepłej wodzie (temp. około 30 stopni) rozpuszczamy drożdże świeże oraz cukier. Rozczyn przykrywamy ściereczką i odstawiamy na około 10 min.
Do miski wsypujemy mąkę żytnią, dodajemy sól, wodę z kiszonych ogórków oraz rozczyn. Wszystko dokładnie mieszamy łyżką.  



Otrzymaną masę wykładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia (wymiary 25 x 12 cm). Wierzch wyrównujemy łyżką zamoczoną w zimnej wodzie.



Przykrywamy ściereczką i odstawiamy ciasto w ciepłe miejsce na około 60-70 min., aby wyrosło.



Przed pieczeniem wierzch smarujemy wodą i posypujemy ziarnami słonecznika. 


Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 210 stopni na 40-45 min. Dobrze jest włożyć na dno piekarnika naczynie wypełnione wodą lub jeśli posiadamy funkcję pary w piekarniku to włączyć ją na pierwsze 20-25 min. 



Wyciągamy z formy i studzimy na kratce.







Komentarze

  1. Dlaczego qychodzi mi mokry?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten chleb ogólnie wychodzi bardziej wilgotny niż tradycyjny chleb, ale jak jest zbyt mokry to można dać mniej wody z ogórków lub dłużej trzeba go piec (sama zauważyłam że czas pieczenia zależy od rodzaju piekarnika)

      Usuń
  2. 210 stopni to nie jest przypadkiem za wysoka temperatura ? Chleb mi wyszedł suchy i spieczony

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja zawsze piekę chleby w takiej temperaturze, ale to też zależy od piekarnika. Można wtedy skrócić czas pieczenia, jeśli zbyt mocno chleb się przypieka. I pamiętać o naczyniu z wodą na dnie piekarnika, wtedy powietrze nie jest tak suche. Pieczemy bez termoobiegu.

      Usuń

Prześlij komentarz

Printfriendly

Copyright © Kuchnia MagdaLeny