TORT BEZOWY Z GRUSZKAMI I KARMELEM
Beza Pavlova to królowa wszystkich ciast. Kojarzy mi się z elegancją, wykwintnością i ekskluzywnością. Chrupiąca na zewnątrz, a w środku miękka i delikatna - prawdziwa poezja! Obowiązkowo musi być podana z dużą ilością bitej śmietany oraz owocami. Jej wykonanie nie jest trudne bo wystarczy tylko prawidłowo ubić pianę z białek, ale najważniejsze jest dobrze ją upiec - co jest czasochłonne 😉 Warto jednak poczekać bo efekt jest powalający - nie tylko pięknie się prezentuje, ale również smakuje znakomicie. Żadne ciasto nie może jej dorównać!
U mnie słodki smak bezy został przełamany kwaśną konfiturą z gruszkami domowej roboty, a do tego dużo bitej śmietany, kawałki gruszek oraz domowy karmel. Wyjątkowy deser!
Składniki:
Beza:
U mnie słodki smak bezy został przełamany kwaśną konfiturą z gruszkami domowej roboty, a do tego dużo bitej śmietany, kawałki gruszek oraz domowy karmel. Wyjątkowy deser!
Składniki:
Beza:
- 4 białka
- 1 szklanka cukru
- 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
- 1 łyżeczka octu jabłkowego Bio dr Gaja
- szczypta soli
Karmel:
- 3-4 łyżki cukru
- 1-2 łyżki wody
- 6-7 łyżek śmietanki 30%
- 1 łyżka masła
Dodatkowo:
- 200 g dżemu/konfitury z gruszek - u mnie domowa ➞przepis
- 1 gruszka
- 250-300 ml śmietanki 36%
- 1 łyżka cukru pudru
Wykonanie:
Beza:
Białka ubijamy mikserem ze szczyptą soli na sztywną pianę. Następnie dodajemy porcjami cukier, najlepiej po łyżce i miksujemy, aż powstanie sztywna i błyszcząca piana. Na końcu dodajemy ocet jabłkowy oraz mąkę ziemniaczaną i miksujemy do połączenia składników.
Na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, za pomocą talerza, odrysowujemy okrąg o średnicy około 20 cm. Na okrąg wykładamy masę, delikatnie rozsmarowujemy i kształtujemy brzegi za pomocą szpatułki. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 5 minut, a następnie zmniejszamy temperaturę do 150 stopni i pieczemy przez 80-90 min. Po upieczeniu, studzimy w wyłączonym piekarniku.
Karmel:
Cukier wsypujemy na suchą patelnię i rozprowadzamy równomiernie po całej powierzchni. Podgrzewamy na średnim ogniu, bez mieszania, do momentu, aż cukier zacznie brązowieć. Gdy cukier już się cały rozpuści i będzie brązowy dodajemy wodę i energicznie mieszamy przez około 1 min. Następnie dodajemy 2-3 łyżki śmietany i cały czas mieszamy przez następną 1 min. Dodajemy resztę śmietany i gotujemy przez 2-3 min. Na końcu dodajemy masło i mieszamy do połączenia składników. Zdejmujemy z ognia i zostawiamy do ostygnięcia.
Wykonanie tortu:
Schłodzoną śmietankę ubijamy mikserem razem z cukrem pudrem na sztywną masę.
Gruszkę myjemy, przekrawamy na pół, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w drobną kostkę.
Na ostudzoną bezę wykładamy dżem lub konfiturę gruszkową i równomiernie rozprowadzamy po całej powierzchni. Następnie wykładamy bitą śmietanę, a na wierzchu układamy kosteczki gruszki. Całość polewamy przygotowanym karmelem.
Pysznie wygląda :)
OdpowiedzUsuńwygląda obłędnie
OdpowiedzUsuńNie lubię bez, ale te gruszki doprowadzają mnie do ślinotoku :)
OdpowiedzUsuńhttps://rankiemwszystkolepsze.blogspot.com/
Mój mąż też mówił, że bezy nie lubi, a torcik zniknął ;)
Usuńcudny tort, jem oczami! <3
OdpowiedzUsuńDziękuję bardzo :)
UsuńUwielbiamy bezy zalewać jogurtem naturalnym :D
OdpowiedzUsuńZ dodatkiem owoców domowa beza jest genialna :D
Muszę kiedyś spróbować z jogurtem :)
UsuńPrzyznam, że bardzo lubię tort bezowy, ale w takim wydaniu nigdy nie jadłam :) Mąż lubi gruszki bardziej niż jabłka, więc może to jest dobry pomysł? :)
OdpowiedzUsuńPolecam zrobić to jest naprawdę fantastyczny :) Mąż na pewno będzie zadowolony ;)
Usuń